"Miłość po japońsku"- Ogólnopolska konferencja naukowa

Sekcja Japońska Dalekowschodniego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego ma przyjemność zaprosić studentów i doktorantów na Ogólnopolską Konferencję Naukową "Miłość po japońsku"
 
Termin: 25- 26 kwietnia
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska
 
Miłość jako jedno z najpiękniejszych ludzkich uczuć nieustannie wzbudza zainteresowanie nie tylko twórców i badaczy, ale przede wszystkim zwykłego człowieka. Kwestia relacji międzyludzkich zarówno w sferze uczuciowej, jak i cielesnej jest od wieków i w każdym obszarze kulturowym obiektem nieustannych dyskusji a nierzadko też kontrowersji. Również Japonia, której bogata kultura zachwyca i intryguje różnorodnością, nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Dlatego organizatorzy konferencji „Miłość po japońsku" pragną zaprosić do pochylenia się nad tym ponadczasowym problemem i skupienia na różnych przejawach miłości w Japonii. 
Jednym z głównym celów konferencji jest uchwycenie, na przykładzie społeczeństwa japońskiego, jak złożone może być pojmowanie miłości. Odmiennie do kwestii okazywania uczuć oraz seksualności podchodzić będą młodzi ludzie, a w inny sposób małżeństwa z wieloletnim stażem. Również dzisiejsze spojrzenie Japończyków na wspomniane aspekty z pewnością odbiega od poglądów powszechnie podzielanych w minionych epokach. Świeżą perspektywę badawczą może przynieść także rozważanie miłości nie tylko w kategoriach uczuć międzyludzkich. Miłość rozpatrywana metaforycznie przyjmuje różne formy. Silne uczucia można żywić nie tylko do człowieka, ale np. do przedmiotów, pracy czy własnego hobby. Inną istotną kwestią, którą organizatorzy uważają za godną zastanowienia, są problemy, z jakimi społeczeństwo japońskie spotyka się, lub mogło spotykać, w kwestii miłości i seksualności. Wśród nich chociażby ograniczenia narzucane Japończykom przez uwarunkowania kulturowe, np. wyraźne oddzielenie od siebie sfery prywatnej i publicznej. Innym ciekawym zagadnieniem wartym rozważenia może być alarmujące w starzejącym się społeczeństwie japońskim zjawisko malejącego zainteresowania młodych ludzi zakładaniem rodziny.
Organizatorzy zachęcają do szukania nowych sposobów interpretacji tego, czym może być „Miłość po japońsku". Nieszablonowe spojrzenia na temat, między innymi z takich perspektyw jak: kulturowa, społeczna, artystyczna, filozoficzna, polityczna, religijna, historyczna, prawna, ekonomiczna a nawet medyczna, w możliwie szeroki sposób przedstawią zagadnienie miłości i seksualności w Japonii oraz uwypuklą interdyscyplinarny charakter konferencji. 
Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają studentów i doktorantów różnych specjalizacji. Organizatorzy są otwarci na nowatorską interpretację problemu oraz inne, poza wymienionymi, spojrzenia na miłość w Japonii. 
 
Opłata konferencyjna w wysokości 30 złotych, zostanie wykorzystana na materiały konferencyjne oraz obiad dla uczestników. Nie zawiera się w niej opłata za nocleg. Na prośbę uczestnika organizatorzy oferują pomoc w znalezieniu noclegu. 
Wystąpienie nie powinno trwać dłużej niż 15 minut. Organizatorzy zapewniają niezbędny sprzęt multimedialny (laptop, rzutnik, nagłośnienie) na życzenie prelegentów.
 
Zgłoszenia proszę przesyłać do 31 marca 2014 r. na adres:
 
 
Data opublikowania: 21.01.2014
Osoba publikująca: Kamila Stasiak