Relacja z konferencji "Azja Południowo- Wschodnia u progu XXI wieku: szanse i wyzwania"

Relacja z konferencji pt. „Azja Południowo- Wschodnia u progu XXI wieku:
 szanse i wyzwania"
 
7 grudnia w budynku Biblioteki Jagiellońskiej odbyła się konferencja naukowa pt.: „Azja Południowo- Wschodnia u progu XXI wieku: szanse i wyzwania", zorganizowana przez członków Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ. Podczas trzech paneli można było wysłuchać aż osiemnastu referatów. 
 
Pierwszy panel, którego tematem przewodnim była szeroko pojęta polityka, rozpoczął dr Michał Lubina. Wypowiadał się on na temat kwestii etnicznej we współczesnej Birmie. Jako ekspert w tej dziedzinie zwrócił uwagę na złożoność społeczeństwa birmańskiego oraz na różnice pomiędzy grupami żyjącymi w centrum i na obrzeżach kraju. Zaznaczył, iż właśnie konflikty związane z mniejszościami i przynależnością etniczną są odpowiedzialne za powolny rozwój państwa. Z kolei Natalia Łątka przedstawiła zagadnienie wolności religijnej na terytorium Malezji poprzez analizę poszczególnych ustępów jej konstytucji i innych ustaw. Udowodniła, iż mimo prawnie zagwarantowanej swobody wyznania, mieszkańcy Malezji w rzeczywistości nie mogą się nią cieszyć. Problemem wydaje się być nie tylko faworyzowanie islamu kosztem innych religii, lecz także promocja tylko jednego z jego nurtów, a mianowicie sunnizmu. Swój wywód autorka poparła licznymi przykładami represji związanych z odejściem od promowanych wierzeń (a co za tym idzie: stylu życia). 
 
Podczas konferencji zaprezentowana została także polityka arktyczna Singapuru. Magdalena Madej, która wprowadziła nas w tę tematykę, pokrótce wyjaśniła przyczyny i znaczenie zainteresowania tego niewielkiego kraju daleką i chłodną Arktyką. Okazuje się bowiem, iż dzięki zaawansowaniu technologicznemu Singapur mógłby pomóc w wydobyciu tamtejszych surowców naturalnych. Musi też przy okazji bronić swojego status quo jako portu, jednego z ważniejszych przystanków dla statków handlowych. 
 
Drugi panel dotyczył gospodarki państw Azji Południowo- Wschodniej. Jednym z prelegentów był Adrian Brona, który poprzez prezentację organizacji polskiej służby zagranicznej i opisu obecnych relacji handlowych zapoznał publiczność z szansami Polski na zacieśnienie współpracy gospodarczej z krajami tego regionu. Referat dał początek dyskusji na temat niewykorzystywanych możliwości naszego kraju.
 
Referenci w czasie trzeciego panelu skupili się na kulturze. Antonina Łuszczykiewicz podczas swojego wystąpienia mówiła na przykład o strategii promocyjnej Singapuru. Jego mieszkańcy chcą, aby ten był postrzegany przez turystów jako miejsce bezpieczne i przyjazne ludziom wszelkich ras i kultur. Jednak ogromna różnorodność nie pozwala na wyczerpującą prezentację wszystkich grup etnicznych/kulturowych, co skutkuje spłyceniem ich obrazu i utrwaleniem stereotypów. Z kolei Maja Korbecka wprowadziła publiczność w tematykę tzw. Tajlandzkiej Nowej Fali. Przy użyciu zwiastunów filmowych przedstawiła korzenie i miejsce nurtu we współczesnej kinematografii. Nie zabrakło także analiz stylów poszczególnych twórców. Wśród nich znaleźli się m.in.: Apichatpong Weerasethakul, Nonzee Nimibutr i Pan-Ek Ratanaurang. 
 
Konferencja ta była pierwszym w Polsce tego typu przedsięwzięciem traktującym o Azji Południowo- Wschodniej. Dzięki szerokiej tematyce problemy poruszane przez prelegentów były różnorodne, co pozwoliło na wprowadzenie publiczności we współczesną sytuację tego mało znanego regionu Azji. Z pewnością każdy, bez względu na zainteresowania, mógł znaleźć coś dla siebie. Miejmy nadzieję, że w przyszłości zobaczymy jeszcze więcej tego typu wydarzeń. 
 
Autor: Agnieszka Demidowska 
Zobacz także:
 
 
(kliknij plakat, aby powiększyć)
Data opublikowania: 30.12.2013
Osoba publikująca: Kamila Stasiak