Wyjazd szkoleniowo-dydaktyczny DKN UJ do Skawicy

Wyjazd szkoleniowo-dydaktyczny Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ do Skawicy, który odbył się w dniach 20 - 22 kwietnia 2012 był, dla 36 osobowej grupy członków DKN UJ oraz zaprzyjaźnionych z nimi osób, szansą na lepsze poznanie siebie oraz wzięcie udziału w treningu na temat praw człowieka z użyciem nieformalnych technik edukacji. Trening poprowadzony przez dwóch członków DKN UJ oraz Stowarzyszenia Młodzieżowych Inicjatyw Twórczych CREATOR z Krakowa – Łukasza Kosowskiego i Mateusza Cwetlera pozwolił uczestnikom pogłębić wiedzę na temat praw człowieka we współczesnym świecie, różnic w ich postrzeganiu między Zachodem a Wschodem oraz dobrą zabawę w trakcie wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Uczestnicy między innymi wcielali się w różne role społeczne i narodowości próbując określić, jakie prawa im przysługują, a które są im odbierane, odgrywali scenki teatralne przedstawiające artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka czy tworzyli kolaż będący ich własną ilustracją praw człowieka.

Pobyt w Skawicy swoją obecnością uświetnili także nasi goście, pracownicy Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, Państwo doktor Adina i Bogdan Zemankowie, którzy uraczyli zebranych słuchaczy opowieściami i anegdotami z życia obcokrajowca w Chinach. W trakcie wyjazdu odbyło się również szkolenie z różnic w edukacji dorosłych i młodzieży poprowadzone przez Estonkę Jane Ilm – studentkę Andragogiki na Uniwersytecie w Tallinie.
Po całodniowych aktywnościach uczestnicy spędzali czas wolny grając w ping-ponga lub chińskiego mahjonga udostępnionego nam przez zaprzyjaźniony Instytut Konfucjusza w Krakowie,  śpiewając, w zależności od preferencji, ogniskowe piosenki przy akompaniamencie gitary, ponadczasowe przeboje do karaoke  lub najnowsze hity K-popu.

Jedyne na co można było narzekać, to nierozpieszczająca słońcem pogoda oraz... zbyt szybko płynący czas.

Na pocieszenie, następny taki wyjazd już jesienią!

Galeria zdjęć.

Mateusz Cwetler