XII Festiwal Nauki pod hasłem „Teoria- Poznanie- Doświadczenie".

W dniach 10-12 maja na krakowskim rynku odbył się XII Festiwal Nauki pod hasłem „Teoria- Poznanie- Doświadczenie”.  I my braliśmy w nim udział.

W piątek w godzinach 11.00 - 18.00, w namiocie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkowie Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ czynnie wspierali Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Instytut w Konfucjusza. Dbali o to, żeby nasze wspólne stoisko odwiedziło jak najwięcej gości. Namiot  został przystrojony w stylu orientalnym, wyróżniał się  i przyciągnął tłumy zainteresowanych Azją. Liczne lampiony, kaligrafie, stroje i rysunki nadały stoisku dalekowschodni klimat.  Do tego ze względu na typowo festynowy rozgardiasz, łatwo można było zapomnieć, że wciąż byliśmy na krakowskim rynku, a nie w jednym z krajów Azji. W namiocie wisiała także mapa, na której zostały zaznaczone miejsca ostatnio odwiedzone przez studentów naszego Instytutu wraz ze zdjęciami z tych wyjazdów, a także wszystkie instytucje partnerskie. Mapę tę już niedługo będzie można podziwiać w sali nr 146 w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu (Ruczaj, ul. Gronostajowa 3).
Członkowie DKN UJ w tradycyjnych strojach azjatyckich, takich jak kimono i sari, a także bardziej nowoczesnych – strój w japońskim stylu lolita - promowali stoisko, opowiadali  o studiach w IBiDW, działalności Instytutu Konfucjusza i naszym Kole Naukowym. W lekki i przystępny sposób próbowali zainteresować odwiedzających tematyką dalekowschodnią, między innymi pytając przechodniów o ich wiedzę na temat krajów Dalekiego Wschodu. Nie opuszczało ich też poczucie humoru, które przejawiali, prowadząc między sobą żartobliwe “wywiady”, mające koniec końców pokazywać miłą atmosferę panującą wśród studentów Instytutu.


Stoisko zwabiało różne osoby. Niektóre były zainteresowane naszym kierunkiem, inne wpadały z czystej ciekawości, przyciągnięte faktem, że tak wiele się u nas działo. Na zwiedzających przez cały dzień czekało mnóstwo atrakcji, wiele prowadzonych przez nasze koleżanki i kolegów. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się kaligrafia. Każdy mógł otrzymać swoje imię zapisane w takich językach jak: chiński, japoński, koreański i hindi.


Na dzieci czekało specjalne stoisko, gdzie nasze koleżanki z koła malowały im twarze, pisały na rękach chińskie i japońskie znaki, pomagały tworzyć orgiami i wiązać chińskie amulety szczęścia.


Dla trochę starszych zwiedzających przygotowaliśmy stolik gier. Można tam było nauczyć się zasad madżonga, go czy hanafudy, a także spróbować swych sił w grze z naszymi specjalistami.


Cyklicznie odbywały się także chińskie ceremonie herbaciane z degustacją, konkursy wiedzy o Chinach, malowanie rąk henną oraz pokazy ubierania sari i kimona.
Komentarze osób odwiedzających nasz namiot były różne, wszyscy jednak wyglądali na zadowolonych z atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy. Przychodzili nawet obcokrajowcy, którzy byli bardzo zaskoczeni i chętnie dopytywali się, o co w tym wszystkim chodzi. Osoby starsze dopingowały nasze działania i zachęcały, byśmy dzielnie się uczyli i starali zwiedzać świat.


Nasz namiot cieszył się dużym zainteresowaniem, za co serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. Mamy nadzieję, że dowiedzieli się czegoś nowego o krajach Dalekiego Wschodu i mile spędzili czas.


Zdjęcia z festiwalu można obejrzeć na Facebooku w galeriach Dalekowschodniego Koła Naukowego: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.227081857401791.45828.102231799886798&type=1 i Instytutu Konfucjusza: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.330490640358222.77218.107408942666394&type=1


Dziękujemy zaangażowanym w  organizację stoiska festiwalowego kołowiczom: Marlenie Achinger, Piotrowi Błaszczykowi, Mateuszowi Cwetlerowi,  Łukaszowi Czarneckiemu, Małgorzacie Friedrich, Hannie Godlewskiej, Kubie Grątkowskiemu,  Annie Hoffmańskiej,  Halinie Kanteckiej, Magdalenie Koziarz Agnieszce Krochmal, Agnieszce Krzysztofiak, Dorocie Kurzyńskiej, Lili Lipińskiej, Angelice Łyczko, Agnieszce Polewczyńskiej, Katarzynie Puchalskiej, Katarzynie Sabatowicz, Natalii Steckiej, Patrykowi Tomali, Annie Urydze, Katarzynie Wrzeciono, Martynie Wyleciał i Annie Ziębie.


Podziękowania należą się także przedstawicielom i przyjaciołom Instytutu Konfucjusza z którymi tworzyliśmy to wydarzenie!

Galeria zdjęć


Halina Kantecka i Martyna Wyleciał
Data opublikowania: 14.05.2012
Osoba publikująca: Andrzej Marzec