Studencko-doktorancka konferencja NEOAzja to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych w Polsce zajmujących się tematyką dalekowschodnią. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "Bogactwo a ubóstwo na Dalekim Wschodzie w XXI wieku", które przewiduje skupienie się nie tylko na kontekście materialnym tych problemów, ale również politycznym, kulturowym czy społecznym.

Wśród prelegentów znajdują się między innymi specjaliści think-thanku Centrum Studiów Polska-Azja: znany komentator obecnych przemian w Birmie – Michał Lubina oraz specjalista zajmujący się kwestią Korei, Nicolas Levi, który często zabierał głos w mediach po śmierci przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Ila.

Konferencja odbędzie się w dniach 31 maja-1 czerwca 2012 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja prof. dr hab. Karol Musioł.

Harmonogram konferencji dostępny jest TUTAJ.

Serdecznie Zapraszamy!

Konferencja NEOAzja II

Nie od dzisiaj wiemy, że Azja to kontynent kontrastów. "Azjatyckie Tygrysy" z błyskawicznie rosnącym PKB graniczą nieraz z krajami trzeciego świata, nad slumsami i nieustannie rozrastającymi się dzielnicami biedy wyrastają nowoczesne drapacze chmur i centra konsumpcjonizmu, wszechogarniająca i niewyobrażalna bieda występuje równocześnie z bogactwem i przepychem.

Jednak w czasach, gdy kramiki z plastikowymi pamiątkami dla rzeszy zachodnich turystów przysłaniają tradycyjne miejsca kultu a westernizacja i globalizacja wypiera wielowiekową tradycję, musimy zadać sobie pytanie, czy granica między bogactwem a ubóstwem w XXI Azji w ogóle istnieje, a jeżeli tak - gdzie przebiega?

"NEOAzja II: Bogactwo a ubóstwo na Dalekim Wschodzie w XXI wieku" to interdyscyplinarne wydarzenie, którego celem jest zwrócenie uwagi na aspekty bogactwa i ubóstwa we współczesnej Azji nie tylko w kontekście materialnym, lecz również kulturalnym, duchowym i politycznym.

Konferencja odbędzie się w dniach 31.05-01.06.2012 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i podzielona będzie na 6 paneli tematycznych: "Społeczeństwo", "Prawa człowieka", "Kultura", "Nierówności społeczne", "Ekonomia" i "Polityka". Wydarzenie połączone jest z wystawą fotografii nawiązujących do tematu konferencji, która prezentowana będzie w kawiarni Artefakt Cafe (Dajwór 3).

Projekt został objęty honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Karola Musioła. Oprócz tego patronat nad Konferencją objęli: Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, Centrum Studiów Polska-Azja, Closer to Asia, portale: dlastudenta.pl, student.pl, Kul Azja, Azja-Pacyfik, studentnews.pl, miesięcznik Stosunki Międzynarodowe, WUJ, Torii, jak również Radio 17 i Radio Bonus. Wspiera nas także Instytut Konfucjusza w Krakowie oraz Kinga Pienińska.

Harmonogram konferencji już wkrótce!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Data opublikowania: 22.05.2012