Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Chińskie konflikty polityczno-gospodarcze od upadku dynastii Qing"

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Chińskie konflikty polityczno-gospodarcze od upadku dynastii Qing"

Dnia 16 maja 2015 roku w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Chińskie konflikty polityczno-gospodarcze od upadku dynastii Qing". Konferencja została zorganizowana przez Sekcję Chińską oraz Sekcję Polityczną Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ i trwała od godziny 9:30 do 17:00.

 Konferencję otworzył panel złożony z wystąpień ekspertów. Dr hab. Łukasz Gacek, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ wygłosił prelekcję „Bezpieczeństwo energetyczne w stosunkach Chiny-Rosja". Dr Ewa Trojnar, zastępca Dyrektora ds. Dydaktyczny oraz adiunkt w IBiDW UJ, opowiedziała uczestnikom o „Zagrożeniach i pułapkach w stosunkach chińsko-tajwańskich w następstwie Porozumienia ramowego o współpracy gospodarczej (ECFA)". W panelu otwierającym wystąpił również mgr Tobiasz Targosz, doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, poszerzając wiedzę słuchaczy na temat „Trudnych losów diaspory chińskiej w Birmie". Zaproszeni eksperci pełnili również funkcje moderatorów kolejnych paneli.

            Drugi panel konferencji, którego moderatorem był dr hab. Łukasz Gacek, zatytułowany był Problemy polityczne Chin w pierwszej połowie XX w.. W panelu tym mogliśmy wysłuchać wystąpień trzech doktorantów. Jako pierwszy ze swoim wystąpieniem – „Walka o władzę w prowincji Hunan w początkowej fazie Rewolucji Xinhai (22-31 X 1911)" – zaprezentował się mgr Mateusz Nowikiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejną prelekcję, dotyczącą „Relacji tybetańsko-chińskich w okresie republiki", wygłosił mgr Maksymilian Woch z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatnią prelekcję w drugim panelu wygłosił mgr Łukasz Czarnecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jej tytuł brzmiał „Porwanie Czang Kaj-szeka". Panel zakończył się dyskusją moderowaną przez dra hab. Łukasza Gacka, podczas której słuchacze mieli okazję zadać prelegentom pytania dotyczące ich wystąpień. Wśród nich znalazł się m.in. dr hab. Jakub Polit zainteresowany prelekcją mgra Mateusza Nowikiewicza.

            Po przerwie kawowej rozpoczął się panel trzeci konferencji, moderowany przez dr Ewę Trojnar. W części zatytułowanej Światowe mocarstwa a ChRL pojawiły się wystąpienia mgr Antoniny Łuszczykiewicz oraz pani Igi Hetnar. Jako pierwsza swój referat pt. „Ewolucja stosunków sino-indyjskich w latach 1949-1962 w kontekście globalnych przemian polityczno-ideologicznych" wygłosiła mgr Antonina Łuszczykiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako druga zaprezentowała się pani Iga Hetnar ze swoim referatem „Edukacja w dobie Rewolucji Kulturalnej w latach 1966-1969 w świetle raportów Central Inteligence Agency". Tak samo jak poprzedni,  również i ten panel zakończył się dyskusją - prelegentki z entuzjazmem i profesjonalizmem odpowiadały na pytania padające ze strony słuchaczy.

            Kolejny panel zatytułowany został: Problem granic Chin po II wojnie światowej a nad prawidłowym jego przebiegiem czuwał mgr Tobiasz Targosz. Pierwszy referat – „Spór graniczny pomiędzy Chińską Republiką Ludową i Indiami w roku 1962. Konsekwencje dla regionu i polityki międzynarodowej" – wygłoszony został przez mgr Dorotę Agatę Jaremę z Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejne wystąpienie należało do pana Romana Husarskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a zatytułowane było „Stosunki bliskie ‘'jak wargi i zęby'' - problemy na granicy chińsko-północnokoreańskiej". Ostatnią prelekcję w tym panelu wygłosiła pani Barbara Russa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jej tytuł brzmiał: „Chińsko-rosyjskie przepychanki o granicę". Tradycyjnie już panel został zakończony dyskusją, którą moderował mgr Targosz. Po zaspokojeniu ciekawości słuchaczy satysfakcjonującymi odpowiedziami prelegentów ogłoszona została przerwa obiadowa.

            Po powrocie z pobliskiej restauracji azjatyckiej organizatorzy zdecydowali się połączyć pozostałe panele: Globalny i regionalny wymiar polityki zagranicznej Chin oraz Rola Chin w budowie nowego ładu gospodarczego z racji nieobecności jednego z referentów. Jako pierwszy zaprezentował się pan Artur Andrzejewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego wystąpienie nosiło tytuł: „Szanghajska Organizacja Współpracy – chiński wytrych w Azji Centralnej". Kolejna prelegentka, mgr Katarzyna Liwosz, przybliżyła temat „Chińskiej obecności w Afryce a Unia Europejska – konflikt ideologii czy interesu?". Na koniec zachęciła publiczność do debaty na temat przyszłości relacji Chin i UE w kontekście Afryki, co wywołało ożywioną dyskusję również w odniesieniu do innych poruszonych zagadnień.

            Wracając do omawiania wzajemnych stosunków państw azjatyckich kolejna prelegentka, pani Agnieszka Polewczyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaprezentowała referat pt. „Starożytne królestwa a współczesne relacje chińsko-koreańskie". Kolejnym wystąpieniem była prelekcja „Megazapory. Chińska hydropolityka w dolinie Mekongu" pana Dominika Wilka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatnią prelekcję wygłosił pan Aleksander Kotarski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nosiła ona tytuł: „Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych – zarzewie nowego konfliktu gospodarczego w Azji?". Po zakończonych wystąpieniach moderatorzy oddali głos słuchaczom, którzy mogli rozwiać swoje wątpliwości czy też pogłębić wiedzę z wybranych aspektów.

Zdaniem zaangażowanych w projekt, frekwencja podczas konferencji była jak najbardziej zadowalająca i dobrze rokuje na przyszłość. Pojawiło się wielu studentów i doktorantów, ale również sporo zainteresowanych spoza społeczności akademickiej, co oznacza, że udało się zrealizować jedno z założeń spotkania, czyli aby wzbudzić ciekawość większej grupy osób kwestiami polityczno-gospodarczymi Dalekiego Wschodu. Biorąc pod uwagę wysoki poziom merytoryczny konferencji oraz dociekliwość słuchaczy, mamy nadzieję, że w kolejnych latach Dalekowschodnie Koło Naukowe UJ będzie mogło się pochwalić jeszcze większą liczbą wydarzeń naukowych i kulturalnych związanych z dyskursem sinologicznym i całą Azją oraz że przyciągną one uwagę jeszcze szerszej widowni.