Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Mężczyzna w Japonii"

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Mężczyzna w Japonii"

8 maja w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie odbyła się objęta patronatem CSPA Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Mężczyzna w Japonii" zorganizowana przez Sekcję Japońską Dalekowschodniego Koła Naukowego. Podobnie jak trzy poprzednie edycje, tak i tegoroczna okazała się dużym sukcesem.

Podczas konferencji wystąpili prelegenci z całego kraju. Sześć paneli tematycznych obejmowało różnorodne zagadnienia historyczne oraz społeczno-kulturowe. Prelegenci koncentrowali się głównie na ewolucji wizerunku japońskiego mężczyzny oraz pokazaniu, jak mężczyzna przedstawiany jest w różnych tekstach kultury, takich jak film, komiks czy malarstwo. Przyjrzeli się także szczególnym rolom, jakie mężczyzna odgrywa w japońskim społeczeństwie – na przykład roli ojca, pracownika, artysty czy nawet szamana. Jeden z paneli poświęcony został w całości japońskiemu teatrowi, a uwzględnione w nim referaty dotyczyły trzech form teatralnych: nō, kabuki i takarazuka. Dużym zainteresowaniem wśród prelegentów cieszyły się również tematy dotyczące seksualności i przemysłu seksualnego w Japonii.

Na konferencję zaproszonych zostało dwoje gości specjalnych. Pani dr Joanna Guzik otworzyła konferencję, nakreślając w swoim wystąpieniu sytuację społeczno-polityczną w Japonii. Przedstawiła także sylwetkę Shinzō Abe, obecnego premiera Japonii. Na zakończenie konferencji wystąpił dr Paweł Dybała, który opowiedział o swoich doświadczeniach z pobytu w Japonii, dzieląc się osobistymi spostrzeżeniami na temat Japończyków i ich życia codziennego. Oba te wystąpienia były doskonałym dopełnieniem referatów wygłoszonych przez prelegentów.

Frekwencja podczas konferencji była wysoka. Słuchacze nierzadko decydowali się spędzić na miejscu cały dzień, wysłuchując wszystkich prelegentów. Biorąc pod uwagę odbywający się tego dnia w Krakowie Pochód Juwenaliowy, tym bardziej należy docenić wszystkich, którzy postanowili spędzić ten dzień w Bibliotece Jagiellońskiej. Atrakcyjna tematyka, dobrze dobrane referaty oraz prestiż konferencji, która w tym roku otrzymała patronat honorowy Ambasady Japonii, z pewnością przyczyniły się do osiągnięcia tak dobrej frekwencji.

Tegoroczna konferencja o Japonii zakończyła się dużym sukcesem. Dalekowschodnie Koło Naukowe nie zaprzestaje jednak prac i organizatorzy zapraszają już za rok na kolejną odsłonę konferencji o Japonii.